Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Vízállóság - mit jelent?

 

  • Mit jelent az, hogy egy óra vízálló? 
  • Igaz, hogy az első elemcsere után az óra elveszti a vízállóságát?
  • Mit tegyünk, ha víz jutott a karóránkba?

 

Az óraszerkezetnek az egyik legnagyobb ellensége a víz. Ha a karóránk úgymond vízálló, az azt jelenti, hogy  az óraház bizonyos körülmények között nem engedi át a folyadékot.  A vízállóság tehát leginkább arra utal, hogy az órának van némi nedvességvédelme.

Abszolút értelemben vett vízállóság egyébként nem létezik. Bizonyos nyomásnál minden órába beszivárog a víz.

 

És tulajdonképpen ez a lényeg. Az óra vízállósága ugyanis nem csak a nedvességről szól, hanem sokkal inkább a nyomás változásáról. A vízbe, medencébe merítés olyan hirtelen nyomásváltozást okoz, ami mondhatni, sokkolhatja az óra alkatrészeit ideértve a burkolatot. Túlnyomás esetén pedig a kis érzékeny szerkezet vízálló képessége meggyengül.

A védelmet a gyártók ezt különböző tömítési technológiák alkalmazásával érik el. Ne feledjük, csakúgy, mint minden tömítés, idővel sajnos az óratömítések is romlásnak indulnak.  Ami vízálló volt még néhány évvel ezelőtt, az nem biztos, hogy még ma is az. Őrizzük meg óránk vízállóságát! Időnként ellenőriztessük azt órásmesterrel.  

A nyomással szembeni ellenállás mértékét különböző mértékegységekben adjuk meg. A mértékegységeket  atmoszférában (ATM), vagy méterben, illetve angol nyelvű leírásokban még un. láb (ft) adatokkal szokták a leggyakrabban megadni.

 

Milyen fokozatai vannak a vízállóságnak?

A közhiedelemmel ellentétben a 30 m nem azt jelenti, hogy a vízben akár 30 méterig is levihetjük az órát. De akkor mit jelent? 

Mit jelent az a nyomás, amit a víz még az órára gyakorolhat, anélkül, hogy károsodást okozna? 

1. Tegyük fel, egy karórához azt a tájékoztatást kaptuk, hogy vízálló, de egyéb információval ez nincs kiegészítve. Ez ritka. Legjobb, ha úgy kezeljük az órát, mint ami nem vízálló. Ez annyit tesz, hogy mint minden óra, a mi óránk is képes ellenállni a véletlen fröccsenésnek (pl. szemerkélő esőből jut rá pár szem), de jelentősebb mennyiségű víz (kézmosás, hosszabb kézi mosogatás, zuhanyozás, vízbe merülés, stb) már károsíthatja a szerkezetet, továbbá az üveg alatt bepárásodhat. Kíméljük meg az óránkat minden ilyen behatástól!

Egyébként az órások írott vagy íratlan szabálya alapján 3 bar alatti nyomást sem bíró órákhoz nem írjuk oda, hogy vízálló. Ha nincs megjelölve a vízállóság mértéke, talán az a legjobb, ha nem kísérletezünk az órával.

 

2. 3Bar / (3 ATM), 30 m.

Az óra ellenáll a fröccsenésnek. Ezzel az órával akár kezet moshatunk vagy zuhanyozhatunk. 

Példa férfi karórára  Példa gyerekórára

 

3. 5Bar, 50m

Strandolhatunk, fürödhetünk, úszhatunk az órával.

 

4. 10Bar, 100m

Ez már jelentősnek mondható tömítést és strapabírást jelent.

Úszás, felszín alatti búvárkodás (sznorkelezés), de mélyebbre még itt sem merülhetünk vele.

(Toronyugróknak, műugróknak nem javasolt :)

 

5. 20Bar, 200m

Ezzel már hobbibúvárkodhatunk.

 

6. 30Bar, 300m

Nos,ő igazán bírja a nyomást. Speciális, mélytengeri munkát végző szakembereknek, búvároknak (Saturation diving).

____________________________

Igaz, hogy az első elemcserénél elveszti az óra a vízállóságát?

Nem, alapvetően nem. A szakszerű felnyitás, vagy a hátlap eltávolítása során a tömítés még nem károsodik. Elemcseréhez mindig kérje a műveletben jártas szakember segítségét. Az adott víznyomásnak az óra továbbra is ellenáll.

De...!

Még ha a gyártásnál, az összeállításkor páramentes környezetet is tudnak létrehozni. Az óraház következő felnyitása után óraszerkezet és kialakított védelem függvényében megeshet, hogy magas páratartalmú levegő jut az órába. Ezután a hirtelen hőmérsékletkülönbégből eredő párásodás (ami korábban nem), ettől a ponttól  fennállhat. 

Itt érdemes figyelembe venni a hőmérsékletkülönbségből eredő esetleges párásodást. Például, ha a kis szerkezetet órákon át tűzi a nap, majd belemártjuk a hideg vízbe. Vagy épp fordítva, a hideg víz után ismét forró levegő éri...

Mi a teendő, ha víz érte az órát?

Csak egyetlen vízcsepp szükséges az óra mechanizmusának súlyos károsodásához. Ha vizet észlelünk az órában, azonnal vigyük el szakemberhez. Ez magában foglalja a cseppeket vagy a páralecsapódást is. Minél tovább marad a nedvesség az órában, annál nagyobb károkat okozhat. A nedvesség károsíthatja az óra összes belső részét, beleértve a tárcsát, a mozgó alkatrészeket, a mutatókat, a világítást.

Férfi karórákGyerekórák

VISSZA 

Keresés